Apel do polskich turystów w Egipcie

W związku z napiętą sytuacją panującą w Egipcie w najbliższych dniach do egipskich kurortów turystycznych, gdzie nadal przebywa kilka tysięcy Polaków, przylecą samoloty biur turystycznych – organizatorów pobytów. W związku z tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje do turystów, którzy dostają od biur oferty wcześniejszego powrotu do Polski, o skorzystanie z tej możliwości. Odrzucenie propozycji biura o powrocie do kraju oznacza wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za konsekwencje tej decyzji.

MSZ przyznaje, że w kurortach nad morzem Czerwonym wprawdzie nadal nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa turystów, jednak pojawiają się w hotelach kłopoty z zaopatrzeniem, a wydarzenia ostatnich 24 godzin na placu Tahrir w Kairze pokazują, jak niespokojna i nieprzewidywalna jest sytuacja w Egipcie. Jednocześnie MSZ apeluje, aby polscy turyści pozostawali w hotelach.

MSZ przypomina, iż nie ma prawnej możliwości egzekwowania swoich rekomendacji wobec obywateli, np. zakazania im podróży do Egiptu. Przypominamy jednak, że ci obywatele, którzy postępują wbrew ostrzeżeniom, robią to na własne ryzyko i narażają się potencjalnie na bardzo duże niebezpieczeństwo. W obecnej sytuacji zdecydowanie odradzamy podejmowanie decyzji o wylotach do Egiptu.

Jednocześnie bardzo dziękujemy zdecydowanej większości branży turystycznej za dobrą współpracę. Nielicznym biurom, które nie wstrzymały – mimo wydawanych od niedzieli ostrzeżeń MSZ – wysyłania turystów do Egiptu, po raz kolejny przypominamy, że uważamy to za działanie nieodpowiedzialne.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w Egipcie i jej wpływie na bezpieczeństwo polskich obywateli można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych (http://www.msz.gov.pl) oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze (http://www.kair.polemb.net).

Źródło: Ministerstwo Turystyki i Sportu

Brak podobnych post?w.Zostaw komentarz