Gdzie warto podróżować, które kraje omijać?

Wnioski ze światowego rankingu atrakcyjności turystycznej państw.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) opublikowało właśnie najnowszy Raport Konkurencyjności Turystyki i Podróży na lata 2010/2011. Wnioski ogólne płynące z raportu są optymistyczne: branża turystyczna odnotowała wzrost, jej udział w globalnych inwestycjach wyniósł 9,2%. Które miejsca na świecie mogą się poszczycić najlepszymi wynikami w branży turystycznej, a które nie są zbyt dobrze przygotowane na podjęcie zagranicznego turysty? O tym mówi nowy raport WEF.

W ocenie poszczególnych krajów eksperci WEF brali pod uwagę: rozmiar i poziom bazy turystycznej, zasady i regulacje prawne, poziom higieny i dbałość o zdrowie, otwartość rynku turystycznego dla zagranicznych turystów, pracowników i inwestorów, standard oferowanych usług turystycznych, zapewnienie bezpieczeństwa turystom, a także dziedzictwo kulturowe i zasoby naturalne kraju (tj. dostęp do morza, udział terenów zielonych) i konkurencyjność oferty turystycznej.

Najlepsze miejsca na świecie

Światowym zwycięzcą, najatrakcyjniejszym i najlepiej przygotowanym turystycznie krajem jest po raz kolejny Szwajcaria. Tuż za nią plasują się kolejne kraje Europy Zachodniej: Niemcy, Francja, Austria i Szwecja. Zapunktowała również Wielka Brytania, która w zestawieniu generalnym zajęła 7. miejsce (awans z 10.), a w europejskim ? 6 . W światowej pierwszej dziesiątce są również: USA, Kanada i Singapur.

Spośród krajów afrykańskich turystycznie najatrakcyjniejsze są w opinii WEF: Mauritius, RPA i Naimbi. Najprzyjaźniejsze turyście kraje arabskie to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Katar. Stosunkowo słabo wypadł Egipt (75. miejsce w zestawieniu generalnym). Co zaskakujące, w rankingu azjatyckim, poza czołowym Singapurem, wysoko oceniono Chiny (9. miejsce), znane skądinąd z ograniczenia swobody podróżowania, niskiego poziomu otwartości i standardu bazy turystycznej. W Ameryce Południowej najlepszymi krajami, które można odwiedzać bez obaw są: Barbados, Meksyk i Costa Rica.

Wysokiej klasy baza turystyczna w ww. krajach, oraz atrakcyjność zasobów naturalnych i kulturalnych sprawiają, że są one chętnie odwiedzane przez turystów. Koniunkturze tej sprzyja również bogata oferta tanich biletów lotniczych, dostępnych na tych kierunkach (już nie wyłącznie czarterowych).

Najgorsze miejsca na świecie

Najsłabiej w całym zestawieniu wypadły: Mauretania, Burundi, Angola oraz Czad  (ostatnie, 139. miejsce). Spośród krajów arabskich najniżej oceniono Libię. W samej Europie natomiast powodów do chwały nie mają:

  • Serbia (38. miejsce w Europie, 82. na świecie)
  • Ukraina (39. miejsce w Europie, 85. na świecie)
  • Armenia (40. miejsce w Europie, 90. na świecie)
  • Bośnia i Hercegowina (41. miejsce w Europie, 97. na świecie)
  • Mołdawia (42. miejsce w Europie, 99. na świecie).

Nas martwić może szczególnie niska pozycja w rankingu Ukrainy, która wspólnie z Polską będzie gospodarzem przyszłorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej.

Polska w rankingu

W zestawieniu światowym nasz kraj awansował o 9 pozycji i zajmuje 49. miejsce. Wśród krajów europejskich Polska jest natomiast 28. Najlepiej spośród wszystkich krajów wypadliśmy również pod kątem wdrażania projektów ochrony środowiska i dostępu do wody pitnej, słabo natomiast pod względem czasu potrzebnego na rozwój biznesu.

Źródło danych: http://www.weforum.org/

Tekst pochodzi z serwisu Tanie-Loty.com.pl

PR

Brak podobnych post?w.Zostaw komentarz