Porty nad morzem

Morze Bałtyckie jest najmłodszym morzem europejskim i jednym z najmłodszych mórz Atlantyku. Jego powierzchnia to około 415 tys. km?. Poprzez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak łączy się z Morzem Północnym. Morze Bałtyckie ma dla Polski nie tylko znaczenie turystyczne, ale także gospodarcze.

Nasze Morze Bałtyckie to strategiczne miejsce dla rozwoju Polski, zarówno pod względem politycznym, jak i handlowym, mające ogromne znaczenie gospodarcze. Porty polskie leżące na morzu Bałtyckim umożliwiają transport morski, żeglugę, ruch pasażerski, wpływają na rozwój naszej gospodarki. Najważniejsze polskie porty to Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście.

Po rozszerzeniu UE w 2004 roku, kiedy do wspólnoty wstąpiła Polska, Łotwa, Litwa i Estonia, Region Bałtyku stał się niemalże wyłącznie wewnętrznym akwenem Unii. Jest to jeden z bogatszych i najszybciej rozwijających się obszarów Europy, dlatego Unia zaczęła zwracać większa uwagę na znaczenie tego regionu. Prognozy przewidują znaczny rozwój wymiany handlowej w tym regionie.

Porty leżące na polskim wybrzeżu mają charakter uniwersalny. Największy udział w przeładunkach towarów w Polsce ma zespół portowy Szczecin-Świnoujście oraz Gdańsk-Gdynia. W ostatnich latach wyodrębniła się specjalizacja poszczególnych portów. Świnoujście to ważny ośrodek żeglugi morskiej, obsługujący połączenia m. in. z krajami skandynawskimi i Niemcami. Przeładowuje się tam przede wszystkim węgiel, rudy i surowce chemiczne. Wspólnie ze Szczecinem tworzą zespól portowy, który ma duże znaczenie dla polskiej gospodarki morskiej. Portu wSzczecinie już w Średniowieczu miał rangę jednego z największych portów bałtyckich. Jego historia sięga drugiej połowy VIII wieku.

Ważną rolę odgrywa gdański Port Północny, specjalizujący się w przeładunkach węgla kamiennego i ropy naftowej. Port w Gdańsku jest jednym z największych na Morzu Bałtyckim, stanowi ważny międzynarodowy węzeł komunikacyjny. Otworzony w 1923 roku port w Gdyni jest trzecim co do wielkości w Polsce. Porty w Kołobrzegu, Darłówku, Ustce i Elblągu czy na Helu mają znaczenie lokalne.

Bałtyk jest niestety jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Jest to spowodowane m. in. rozwojem przemysłu i miast w tym regionie, budową rowów melioracyjnych oraz spływającymi ściekami i odpady z państw nadbrzeżnych, oraz m. in. Norwegii, Słowacji lub Białorusi. By nie dopuścić do skażenia akwenu, potrzebne są ogromne środki finansowe oraz współpraca i koordynacja działań państw leżących nad Morzem Bałtyckim. W najbliższych latach głównym ich zadaniem jest pogodzenie rozwoju gospodarczego ze wzmożoną ochroną środowiska morskiego.

Jeśli interesują Cię informacje, ciekawostki i wszelkie informacje o naszym morzu, to zapraszam na www.morze24h.pl

Brak podobnych post?w.Jedna odpowied na “Porty nad morzem”

  1. Ciekawy pościk…będę czytać kolejne

Zostaw komentarz