Zabytek

Według Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami to rzecz (nieruchomość, np. budynek, cmentarz lub krajobraz kulturowy albo rzecz ruchoma, np. dzieło sztuki użytkowej, obraz, rzeźba, znalezisko archeologiczne – np. artefakt) lub zespół rzeczy, które są dziełem człowieka lub są związane z jego działalnością i stanowią świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, a które powinny […]

Żeglarstwo

Kiedyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży.  

zielona szkoła

Oznaczał sytuację, kiedy uczniowie i wszyscy ich nauczyciele w okresie wiosennym lub letnim wyjeżdżali na kilka dni poza miasto, jednak zajęcia toczyły się według normalnego programu, tyle tylko, iż zamiast w mieście uczniowie przebywali na wsi czy w lesie.

Zorbing

Rodzaj sportu ekstremalnego polegający na staczaniu się ze zbocza lub spływaniu rwącą rzeką, strumieniem w plastikowej, nadmuchiwanej, wykonanej z materiałów odpornych na uszkodzenia podwójnej kuli „zorba”. Kula wyposażona jest w pasy bezpieczeństwa. Pomysł na zorbing powstał w Nowej Zelandii, a jego pomysłodawcami są Zorbs Dwane i Andrew Akers. Oni bowiem stworzyli plastikową kulę (początkowo o […]

Źródła termalne

Źródło, z którego wypływa woda o temperaturze wyższej od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze lub wyższej niż 20 stopni C.

żużel

Wyścigi motocyklowe na torach zbliżonych kształtem do owalu, jedna z dyscyplin sportów motorowych. Na żużlu zawodnicy ścigają się zazwyczaj przez cztery okrążenia, ze startu wspólnego, pokonując tor zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wykorzystywane do zawodów żużlowych tory posiadają sypką nawierzchnię, a specjalne motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców.